Кременецький замок потрапив до списку кращих замків Тернопільщини – ГУСЯТИНСЬКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ БЮРО

Кременецький замок потрапив до списку кращих замків Тернопільщини

Що може бути більш захоплюючим, ніж сімейна подорож до замку, історії про князів та королів і світлини з мамою і татом під столітніми мурами? Для тернопільських родин така пригода видається дуже доступною, адже замків в нашій області збереглося найбільше. Однак, чи всі вони відповідають вимогам маленьких туристів. 

Пропонуємо вашій увазі 7 претендентів на вашу подорож вихідного дня – із актуальними номерами телефонів, цінами на екскурсії, описами експозицій тощо…

До вашої уваги добірка 7 замків краю, мандри до яких з дітьми принесуть одне задоволення, пише Кременецьке Інформаційне Бюро.

Бережанський замок

Історична довідка. На час заснування гетьманом Миколою Синявським це був один з найбагатших замків України. На татарських картах замок позначали червоним кольором – що означало «неприступний». Двічі, у 1675 та у 1676 роках, твердиню намагалися взяти турецькі війська, але були змушені відступити. Крім того, цей замок також відомий так званими «золотими кімнатами», в яких був багато оздоблений інтер’єр, цінні витвори мистецтва і велика бібліотека.

Традиційні масові заходи:   наприкінці навчального року – «Канікули у Бережанському замку», у червні – День замку.

Цікаві місця поряд із замком:

– Музей сакрального мистецтва та історії церкви у м. Бережани із іконографічною колекцією, збіркою сакральних скульптур і духовних книг XVII-XIX ст.

– Село Рай із пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення – Раївським парком, де зберігається Раївський мисливський палац;

– Урочище Монастирок із цілющим джерелом і хресною ходою на пагорб, на якому є великий «чортів» камінь із розп’яттям Христа.

Вишнівецький Палац

Історична довідка. Вишнівецький замок, заснований у 1395 році Дмитрієм Корибутом, проіснував до 1649 року. Тоді, після Зборівському миру, його вщент пограбували і зруйнували татари. Тож на початку 18 століття останній з князів Вишневецьких Міхал Сервацій перебудовує розорений родинний замок у пишний палац за типом французьких заміських резиденцій. За часів князів Мнішків у палаці була велика науково-художня бібліотека, а також діючий театральний зал. Позаду палацу був закладений парк, проект якого приписують ірландському майстру садово-паркового мистецтва Діонісію Міклеру.

Сьогодні Вишнівецький палацово-парковий комплекс має статус Національного заповідника. Довкола палацу збережені фрагменти оборонних стін 1640 року. А у самому палаці діє музей, який є філією музею-заповідника «Замки Тернопілля».

Традиційні масові заходи: 14 жовтня – Фестиваль козацької пісні «Байда»; жовтень-листопад – урочисте закриття туристичного сезону.

Цікаві місця поряд із палацом:

– Костел Святого Михаїла, закладений Яремою Вишневецьким у 40-их роках ХVІІІ століття.

– Ландшафтний англійський парк, що входить до палацово-паркового комплексу.

– Церква Вознесіння Господнього 1530 року.

Збаразький замок

Історична довідка. Проект замку, на замовлення Кшиштофа Збаразького, був розроблений італійським архітектором Вінценцо Скамоцці. У 1627 році Генріх ван Пеен зробив зміни у плані забудови, щоб покращити оборонну здатність споруди, новим власником якої став молодший брат Кшиштофа – Юрій. У 1649 році замок взяв в облогу Б.Хмельницький, а у 1675 році фортецю захопили і спалили турки. Опісля твердиню відновив Дмитро Вишнивецький, зробивши з неї свою резиденцією. З 1682 тут господарював уже Станіслав Потоцький, нащадкам якого замок належав до середини 19 століття.

Сьогодні Збаразький замок має статус державного історико-архітектурного заповідника. Був номінований на звання одного із семи чудес України. Тут діє краєзнавчий та історичний музей із понад 25 виставковими залами (археологія, етнографія, ремесла краю, зброя, твори сакрального мистецтва, нумізматика, органний зал, виставки картин, скульптури, вишивки).

Традиційні масові заходи: 8 травня – Козацький фестиваль з нагоди відкриття туристичного сезону «Мандруємо замками Тернопілля», свято Збаразького замку.

Цікаві місця поряд із замком:

– Костел Бернардинського монастиря (вул.Незалежності, 10), поруч з костелом є дзвіниця і сам монастир.

– Успенська церква 1755 року.

Кременецький замок

Історична довідка. Міцні укріплення із земляних валів та дерев’яних стін були у Кременці на горі Бона ще до татаро-монгольської навали. Твердиня змогла встояти перед венгерським королем (1226р.), ордами Батия (1241 р.) і хана Куремси (1254 р.). А у 1259 її розібрав князь Василько на вимогу монголів. Відбудували фортецю вже литовські князі у 14 ст., звівши замість дерев’яних муровані стіни та башти з каменю-пісковика. 1648 року замок захопили і зруйнували козаки. Але частина приміщень споруди ще певний час слугувала сховищем для зберігання актових книг ґродського і земського судів.

Сьогодні замок входить у Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник. Хоча замість неприступної твердині тепер на Замоковій горі (100 метрів над містом) височіють руїни: башта над воротами, «Башта над новим домом», в’їздна арка у готичному стилі, частина бічних оборонних стін. На замку встановлено дві дошки – охоронна, як пам’ятки архітектури, і меморіальна, як згадка про битву з ордами Батия.

Традиційні масові заходи: музичний фестиваль «Бона Фест», лицарські фестивалі тощо

Цікаві місця поряд із замком:

– Богоявленський монастир ХVIII століття.

– Комплекс Волинського ліцею (інша назва – Єзуїтський колегіум), що включає сучасний педагогічний інститут, внутрішній двір, унікальну балюстраду, бібліотеку – зразок архітектурного бароко та пам`ятка архітектури XVIIІ століття – Василіанський монастир.

– Ботанічний сад, який у XIX столітті нараховував понад 12 тисяч екземплярів рослин, в тому числі реліктових та ендемічних.

– Садиба–музей Ю. Словацького.

– Костел Святого Станіслава.

Скалатський замок

Історична довідка. Перший камінь замку заклав Кшиштоф Віхровський у першій половині 17 століття. Згодом споруда перейшла як придане доньки Кшиштофа у власність родини Фірлей. Великих руйнувань замок зазнав за часів Визвольної війни 1648-1657 рр. та від татаро-турецьких набігів у 1670-их. Відроджений наприкінці ХVIII століття родиною Водзіцьких замок став родинним маєтком аж до 30-их років XX ст., допоки чергових руйнацій йому не завдала Друга світова війна.

Сьогодні замок у Скалаті входить у Національний заповідник «Замки Тернопілля». В уцілілих вежах відкрита музейна експозиція. У ній представлено середньовічну зброю, картини і дерев`яні скульптури. Вiдкрито пiдземелля.

Цікаві місця поряд із замком:

– Мальовничий ставок у центрі містечка.

– Костел, відбудований за часів української незалежності на місці костелу, підірваного радянською владою.

Теребовлянський замок

Історична довідка. Дерев’яна фортеця на Замковій горі була ще за часів теребовлянського князя Василькав в 11 столітті. В 1241 році фортецю захопили і зруйнували орди Батия. Відродили і зміцнили твердиню вже у середині 14 століття як форпост польського королівства. Утім, це не врятувало її від пошкоджень під час наступних татаро-турецьких набігів, а 1594 року замок захопили повстанські загони Северина Наливайка. Нову величну кам’яну фортецю звів на замковій горі уже в 1631 році місцевий староста Олександр Балабан. Ці мури зазнали багато наступів: 1648 року – військ Богдана Хмельницького, 1673-1688 – ординців. Після останніх руйнувань Теребовлянський замок більше не підіймався з руїн.

Сьогодні теребовлянська твердиня входить до складу заповідника «Замки Тернопілля». Її кам’яні мури з міста проглядаються мало – через густу рослинність на горі, але в цілому вони збереглися добре. На території фортеці є також відновлений у 2012 році пам’ятник Софії Хшановській – яка очолила оборону замку під час турецько-польської війни.

Традиційні заходи: Етнографічний фестиваль «Забави у княжому мiстi» – 3 липня.

Цікаві місця поряд із замком:

– Ботанічна пам’ятка природи 80-річний бір чорної сосни – на Замковій горі, позаду фортеці.

– Оборонна церква Св. Миколи XVI ст., в якій зберігається копія Теребовлянської Чудотворної Ікони Божої Матері (оригінал – у соборі Святого Юра у місті Львів).

– Костел і монастир кармелітів XVII ст..

– Теребовлянська ратуша кінця ХІХ ст..

– Теребовлянський історико-краєзнавчий музей (вул.Шевченка 26е, тел: (03551) 2-13-52), який, окрім експозицій, пропонує також екскурсійні маршрути містом і на Замкову гору.

Язловецький замок

Історична довідка. Перша згадка про замок датується 14 століттям, коли його будівництво розпочали магнати Бучацькі-Язловецькі. Далі за часів різних власників фортеця постійно добудовувалася і змінювалася. Так, 1643 року замок купив коронний гетьман Станіслав Конєцпольский. Разом із сином Олександором він прибудував північну напівкруглу вежу і оточив твердиню Нижнім замок як додатковим кільцем оборони. Це допомогло споруді витримати не один штурм, проте перед натиском турецьких загонів у 1672 і ординців 1675 вона таки не встояла. У 1747 році новий власник фортеці Станіслав Понятовський перебудовує нижній замок на палац.

Сьогодні Язловецький замок належить до Національного заповідника «Замки Тернопілля». В ньому добре збережений великий та пишний портал, стіни, які подекуди сягають 4 метрів. А у приміщенні палацу діє жіночий монастир та санаторій, на другому поверсі – домовий костел і музей Блаженної Марселіни Даровської.

Традиційні заходи: Фестиваль колядок – у січні.

Цікаві місця поряд із замком:

– Миколаївська церква, збудована вірменами 1551 року, а після 1810 року її передали греко-католицькій громаді.

Джерело: dity.te.ua

Про мародерів, політичне майбутнє Садового та порохоботів
 
 
Про філософа Барну, ксенофобію та куму Порошенка
 
 
Про цинізм Порошенка, дружбу з Садовим та дзвінок до Гриценка
 
 

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

Leave a comment

Your email address will not be published.


*