Яценюк у BBC HardTalk: компромісу з Росією бути не може

Три роки війни, 10 тисяч загиблих, сотні тисяч біженців. Чи не час українським лідерам визнати, що їм не перемогти в цій війні?

Сучасна геополітика, економіка, громадська думка – все це останнім часом складається не на користь Києва.

Проте екс-прем’єр Арсеній Яценюк, який називав свою прем’єрську посаду роботою камікадзе, в інтерв’ю з ведучим телевізійної програми BBC HardTalk (“Складна розмова”) Стівеном Сакуром знову заявив, що Україна не піде на компроміс з Росією.

Ми публікуємо це інтерв’ю у скороченому вигляді, передає сайт Електорат.

Стівен Сакур: Серед лояльних Києву політиків назрів серйозний розкол. Тимошенко, Саакашвілі та деякі інші видні політичні фігури вважають, що президент Порошенко помилився і що блокада східної України – єдине правильне рішення. Тобто непроста коаліція, яка підтримує уряд у Києві, розвалюється.

Арсеній Яценюк: Дозвольте мені бути відвертим: ви називаєте їх помітними політичними фігурами. Я б сказав, що в нашій політиці вистачає і божевільних. І їм немає діла до країни, до майбутнього, до людей, їх цікавлять тільки рейтинги.

С.С.: Але партія Юлії Тимощенко під час опитувань громадської думки набирає 20 відсотків, а ваша партія – два відсотки. І ви називаєте її божевільною?

А.Я.: Я називаю божевільними тих, хто проти моєї країни. Не тільки божевільними, але і гірше, просто не хочу промовляти ці слова. Щодо опитувань. Там не 20 відсотків, безумовно менше. Але погляньте на всі ці популістські рухи в Євросоюзі. Всі популісти намагаються набрати бали. Вони кажуть людям те, що ті хочуть чути. Але вони ніколи не виконають своїх обіцянок.

С.С.: Ви стурбовані тим, що популізм і націоналізм повернуть Україну в дуже небезпечному напрямку?

А.Я.: Я стурбований тим, що на сцену в усьому світі виходять популісти і демагоги, зокрема й в Україні.

С.С.: Зараз в Україні є серйозні політичні гравці, які стверджують, що настав час піти на компроміс. Наприклад, Віктор Пінчук, один із провідних бізнесменів країни, людина, близька до політичного керівництва, минулого тижня написав статтю в Wall Street Journal, в якій каже: давайте підемо на компроміс, питання Криму не має бути перешкодою для укладання угоди, яка би врятувала тисячі життів.

А.Я.: У цьому питанні ми перебуваємо по різні боки. Не можна йти на компроміс у питаннях суверенітету і територіальної цілісності моєї країни. Єдине можливе рішення – це якщо Росія піде з України. Це Росія першою почала війну з незалежною країною, вона намагається перекроїти кордони, що були встановлені після Другої світової війни, вона загрожує Україні, вам, НАТО і всім, хто виступає за демократію і свободу.

С.С.: Тобто ви, говорячи словами Віктора Пінчука, готові пожертвувати тисячами життів заради ваших принципів, які полягають в тому, щоб не поступатися російським вимогам, не йти на жодні хворобливі компроміси з Росією?

А.Я.: Ми готові з останніх сил боротися за нашу країну. І ми готові виконати умови Мінських угод – у такому вигляді, в якому вони сформульовані.

С.С.: І ви готові подивитися в очі кожній матері і кожному батькові українського солдата, вбитого на цій війні? Яка триватиме доки ви говорите, що компромісу не буде.

А.Я.: Вони герої, які захищають свою країну і свій народ.

С.С.: І як це все закінчиться? Вашою повною перемогою, в яку ніхто в Україні не вірить?

А.Я.: Я ще раз хочу нагадати, що політичне рішення можливо. Воно є. Воно прописано в Мінських угодах. Скажіть мені, чому Путін не хоче їх виконувати? А причина дуже проста: він хоче мати нову геополітичну картину світу. Він хоче правити світом. Ну або принаймні частиною світу. Він хоче відновити сфери впливу, він хоче захопити Україну. Це правда.

С.С.: Багато хто вважає, що у Путіна в руках всі козирі і важелі впливу. І вважають вони так тому, що український уряд ослаблений повсюдною корупцією і невправним керівництвом. Ви мали три роки на те, щоб виправити ситуацію, і переважну частину цього часу ви обіймали посаду прем’єр-міністра. І все ж таки ви в керівництві не змогли вирішити проблему корупції.

А.Я.: Дозвольте представити вам факти, без емоцій. Найбільша корупція була в енергетичному секторі України. Було кілька корупційних угод між українським “Нафтогазом” і російським “Газпромом”. Як прем’єр-міністр я викорінив усі ці закулісні корупційні угоди. Пана Фірташ, який перебуває під слідством ФБР, вигнанли з енергетичного сектора… Ми підняли податки і таким чином зменшили позиції українських магнатів. Олігархи більше не представлені в українському парламенті. Так що ми досягли багато чого…

С.С.: Ви самі в це вірите?

А.Я.: Так, вірю.

С.С.: А ось українці – ні. І вони позбулися вас. На момент вашої відставки, коли президент заявив, що він більше не довіряє уряду, ваш рейтинг становив 2%. Багато українців дивилися на вашу особисту компанію, яку ви зберегли, і вважали вас частиною проблеми, явно не її рішенням.

А.Я.: У цієї медалі є зворотний бік, або правда як така. Проти мого уряду запустили величезну кампанію з паплюження усіма цими магнатами, про яких я вже говорив.

С.С.: Але справа не тільки в паплюженні. У вас були деякі союзники, ваші найближчі друзі, зокрема пан Мартиненко, який зараз під слідством, підозрюється у хабарі в 13 млн доларів, який він начебто отримав через чеську компанію, коли працював в атомній промисловості. У вас була досить сумнівна компанія, чи не так?

А.Я.: Вперше в історії українського парламенту він був добровільно позбавлений депутатського мандата. Наразі триває слідство, і за 15 місяців йому не пред’явили звинувачення.

С.С.: Ми не знаємо, чи винен він чи ні. Він заперечує звинувачення на свою адресу. Але на багатьох прикладах можна стверджувати, що ви і ваше оточення здаєтеся надто близьким до олігархів, як ви їх називаєте, які все ще залишаються основними гравцями в українській діловій і політичній еліті. Наприклад, пан Луценко, голова президентської фракції в парламенті, сказав в квітні 2016, коли ви пішли: “Проблема з паном Яценюком в тому, що він не міг відмовитися від старої практики консультуватися з олігархами, перш ніж ухвалювати рішення”.

А.Я.: Я маю нагадати про кампанію з паплюження. Ми друзі-суперники з президентом, так що дозвольте мені промовчати з цього приводу. Але ви щойно згадали мій низький рейтинг. Уявіть на хвилину, що стало би з вашим урядом, якби він запровадив одразу чотири пакети заходів жорсткої економії?

С.С.: Ніхто не каже, що це легко, але в підсумку в рейтингу Transparency International сьогодні – не два роки тому, а сьогодні – Україна посіла 131 місце серед країн за рівнем корупції. За їх даними ви – найбільш корумпована країна Європи.

А.Я.: Нам вдалося перемогти величезну корупцію, але якщо ви запитаєте мене, чи корупція, як і раніше, існує в моїй країні – так, вона все ще існує. І вона існує не тільки в Україні, але і в інших частинах…

С.С.: І ця корумпована система здолала вас та всіх інших політиків вашої країни?

А.Я.: Саме з цієї причини ми створили національний антикорупційний комітет, національне антикорупційне бюро. А Верховна рада схвалила законопроект, який запропонував мій уряд. Він зобов’язує політиків заповнювати так звані електронні декларації про доходи. Хотів би я, щоби ваш уряд заповнювало такі декларації…

С.С.: Які ваші статки? Ви ж мали також заповнювати цю декларацію.

А.Я.: Я заявляв свої доходи ще з 2001 року. Їх легко перевірити в інтернеті.

С.С.: Так скільки?

А.Я.: Щось близько мільйона доларів. Я був банкіром, я був юристом, я 10 років працював в приватному секторі.

С.С.: Британський прем’єр Борис Джонсон нещодавно говорив про проблему, яка його турбує, – про те, що він називає “втомою від України”. Люди в Європі в якомусь сенсі втомилися від розмов про Україну, їм це набридло.Можливо, те ж саме відбувається в США. Для вас це може стати великою проблемою, чи не так?

А.Я.: Це нормально. Люди втомлюються від невирішених проблем. Але ми не можемо втомитися, коли боремося за наші принципи і цінності.

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

Leave a comment

Your email address will not be published.


*